Яка різниця між Дідом Миколаєм, Святим Ніколаєм, Санта Клаусом та Дідом Морозом!
Отже, яка ж різниця між Дідом Миколаєм, Святим Ніколаєм, Санта Клаусом та Дідом Морозом!.. Читаємо уважно нижче...
Дід Миколай з’явився у давніх слов'ян у ті часи, коли ніяких святих не було і не могло бути, їх ще не вигадали навіть на Заході. Миколай - це український дохристиянський давньослов'янський дідусь, що приходив перед Колядою, Днем зимового сонцестояння, та казав - "Ми Коло!". Так його прозвали Миколою, Миколаєм, Колєю. Колом слов'яни звали Сонце. Свято Кола, Коляда - оновлення сонця та початок нового періода колобігу(зима-весна-літо-осінь-зима) - 21 грудня(22 грудня), у різні роки). Про це й попереджає дідусь Миколай, суто український персонаж. Стародавній, дохристиянський, коли слова «святий» ще у лексиконі не існувало. І свято Коляди це більш астрономічне свято, а не релігійне. 21(22)-го грудня день стає рівним ночі, а з слідуючого дня поступово збільшується. Дід Миколай наголошував - "Ми Коло!", ми колообіг природи з зими до зими.
А ім’я Ніколай походить від грецького ім’я Νικολάι і не має жодного відношення до українського імени Микола(Миколай), як не має відношення західний Святий Ніколай до нашого українського Діда Миколая. Святкують західного Св. Ніколая 6-го грудня. І завжди святкували, навіть тоді, коли різниця між григоріанським та юліанським календарами умовно становила 10, 11, 12, 13, а зараз, як кажуть вчені, взагалі 14 років. А діда Миколая завжди чекали 19-го грудня. Тому сьогоднішнє співпадіння у старих та нових датах та деякі співпадіння в іменах не мають нічого спільного. Це зовсім різні імена і зовсім різні персонажі. Ласкаве від Ніколая – Нікі, а не Коля. В Америці Ніколая звуть Nicholas, у Німеччині – Nikolaus…
До речі Санта Клаус теж до Святих Ніколаєв не має жодного відношення. З’явився він аж у 1931 році, завдяки компанії Coca-Cola, яка вигадала це ім’я і святковий персонаж на Різдво. Легендарний радянський Дід Мороз з’явився взагалі у грудні 1936 року. До цього Новий рік у СРСР не святкували, вважаючи його буржуазним пережитком минулого.
Приватизування релігією нашого українського сонячного дідуся Миколая є найганебнишим вчинком! Хоча, тільки це вкрали?!
P. S. До речі грецьке ім’я Νίκος теж не має відношення ані до Миколая, ані до Ніколая, це зовсім незалежне від них ім’я.
© IK
© IK
Ані колядки, ані щедрівки не мають ніякого відношення до християнських новорічних свят. Колядки співали наші пращури на Свято Коляди(Свято Сонця) на день зимового сонцестояння(21-22 грудня), коли сонце оновлюється і настає астрономічна зима. Щедрівки(веснянки) співали наші пращури на День Весняного рівнодення(20 березня), коли настає астрономічна весна, а у наших пращурів у цей день починався новий рік. Тому й посівали та кликали ластівку. А дУрні перевернули все та кличуть ластівку у морози та по снігу посівають. Але ж на те й вони дУрні, щоб робити все навпаки. Ці збочення запровадила в українське життя московська церква за наказом Сталіна, щоб спаплюжити українську культуру.
© Микола Амосов